Pedagodzy – Taniec Współczesny

Michaił Zubkov - kierownik artystyczny

Michaił Zubkov po ukończeniu w 1980 roku szkoły baletowej w Permie (Rosja), rozpoczął karierę zawodową w Teatrze Opery i Baletu w Niżnym Nowogrodzie (Rosja). Kontynuował w Teatrze Opery i Baletu w Wilnie, a od 1992 roku pracował w zespole baletowym Opery Krakowskiej. W ciągu 22 letniej praktyki scenicznej tańczył w spektaklach z repertuaru klasycznego („Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca Królewna”, „Dziadek do orzechów”, „Giselle” i in.) Brał udział w różnorodnych międzynarodowych projektach i warsztatach tanecznych.
W okresie wileńskim rozpoczął próby choreograficzne, współpracując z zespołem tańca żydowskiego „Fajerleh”. Korzystając z wiedzy zdobytej w tym zespole stworzył choreografię do musicalu „Skrzypek na dachu" wystawionego w Operze Krakowskiej (1993). W roku 1995 założył zespół baletowy „Oranim Dance Group” gdzie doskonalił swój warsztat jako choreograf w spektaklach takich jak: „Wesele żydowskie”, „Moja Chopiniana”, „Only Jokes”. W roku 2000 „Oranim Dance Group” został laureatem na Festiwalu „Music World” w Fivizzano we Włoszech. Zespół występował na wielu scenach w Polsce i za granicą.
W roku 2001 Michaił Zubkov wraz z Kingą Szablowską zdobył II Nagrodę w konkursie „Le Printemps de la Dance” w Bordeaux. W 2005 roku został finalistą X Międzynarodowego Konkursu Artystów Baletu i Choreografów w Moskwie. W roku 2012 był finalistą VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi.
Jako choreograf współpracował z takimi wybitnymi artystami jak Wojciech Kilar,‎ Goran Bregović, Krzysztof Jasiński, Marek Weiss-Grzesiński. W roku 2009 ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (kierunek taniec), w 2013 roku na tejże uczelni ukończył studia podyplomowe z Teorii Tańca.
Obecnie jest pedagogiem tańca klasycznego i choreografem w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (od 2002 roku). Od roku 2006 założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Koszęcinie.
Michaił Zubkov współpracuje z wieloma zespołami i szkołami artystycznymi w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Litwa, Grecja, Norwegia). Prowadzi warsztaty tańca klasycznego i współczesnego w całej Europie, realizuje widowiska teatralne, jako choreograf i reżyser.

 

Agnieszka Jachym – Modern Dance

 

Tancerka, absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Rożyckiego w Bytomiu (dyplom w 2012), dwukrotna laureatka drugiej nagrody na konkursie Dance World Cup na Sardynii w 2010 i w Paryżu w 2011. Uczestniczyła w wielu warsztatach w kraju i za granicą, m.in. w Miedzynarodowej Letniej Szkole Tańca Współczesnego w Koszęcinie, Stage International d'Ete w Genewie-Jiri Kylian repertuar oraz

Hofesh Shechter repertuar, z tancerzami Ultima Vez, Davidem Zambrano-flying low, Natalia Iwaniec-GAGA, Francesca Harper- technologie improwizacyjne Williama Forsythe'a.

Podczas swojej edukacji miała możliwość wystąpienia w spektaklach Opery Krakowskiej, jak i projektach ¨Listy George Sand¨w choreografii Michaiła Zubkova oraz ¨Feelings¨ i ¨Utkane z marzeń¨w choreografii Kingi Szablowskiej, a także ¨No sacre¨ Ismaela Ivo wystawionego w ramach programu Biblioteca Do Corpo na ImpulsTanz festiwal w Wiedniu oraz Sao Paulo w 2013 roku.

W latach 2012-2014 brała udział w projektach Alexeya Kononova- temporaere theater w Berlinie i Dreźnie. Od 2014 tancerka w Tanzcompagnie Giessen/ Stadttheater Giessen, gdzie współpracowała z choreografami:Tarek Assam, Felix Dumeril, Paulo Fossa, Rosana Hribar&Gregor Lustek, Marcos Marco, Robert Przybył, Jacek Przybyłowicz, Pascal Touzeau i James Wilton.

Tam też, w ramach wydarzenia¨Foyer um fuenf¨, miała możliwość stworzenia i pokazania własnych choreografii:  solo ¨Zeitraffer¨ w 2015, trio ¨das Cafè¨ w 2016 oraz duet ¨Au revoir¨ w 2017 roku.

 
Scroll to Top